Jdi na obsah Jdi na menu
 

Regiony ve Francii

 

 regiony.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Alsasko

s hlavním městěm Strasbourg. Alsasko rozhodně patří k turisticky atraktivním regionům. Krásu regionu můžeme přičíst docela malebné krajině, bohatě zalesněných Vogézských hor (Vosges), kamenným a hrázděným městečkům, středověkým vesničkám a mnoha zříceninám hradů. Místní kuchyně se poněkud výrazně liší od ostatních regionů a to díky německým kořenům. Právě kvůli německým kořenům místní obyvatelé sdílí i zálibu v pivu. Což je u francouzů jak víme dosti neobvyklé. Alsasko lze považovat za centrum francouzského chmelařství a pivovarnictví.

2. Akvitánie (Aquitaine)

leží na jihu na pobřeží atlantského oceánu s hlavním městem Bordeaux. Už od samého jména hlavního města můžeme vyvodit, že kraj patří k jedním z nejbohatších na světě co se týče kvality vinic. Region oplývá dlouhými plážemi na březích Atlantského oceánu. Rozlehlý pás borovicových lesů Les Landes napovídá, že krajina má spíše pouštní charakter a její přitažlivost si už každý musí ohodnotit sám. I když nám by se tam třeba velmi líbilo, nemusí Vás region zrovna chytnout za srdce a okouzlit. Nejnavštěvovanějším městem jsou Lourdes (Lurdy).

3. Burgundsko

je proslulé produkcí vín. Vinice se táhnou od hlavního města Dijon až po Lyon a jejich plocha činí přibližně 45 000 km2. Vína jsou pěstovány hlavně z odrůdy Pinot Noir, což patří k nejlepším vínům na světě pro jeho tmavě červené zbarvení a výraznou chuť. V malých množstvích se zde pěstuje známá vína jako třeba cabernet, Beaujolais a možná ještě i několik dalších. Nejznámější vinice jsou především Chambertin, Clos Vougeot, Musigny i La Romanee-Conti. Na severu se nachází region Chablis, který je pro změnu velmi známý bílým vínem Chardonnay. Burgundsko ovšem neoplývá pouze vínem. Jelikož v minulosti tato oblast patřila mezi nejbohatší oblasti na světě (s příjmy se mohly rovnat pouze Benátky) stavělo se ve velkém. Téměř v každé vesnici naleznete nějaký románský kostel. Řada památek se zachovala i z dob Římské říše hlavně stavby v Autunu anebo Bibracte dávné galské město a mnoho dalších.

4. Bretaň

hlavní město tohoto archeologicky nejbohatšího regionu na světě jeRennes, i když Rennes vlastně přesně nevystihuje povahu Bretonců. Obyvatelé se od počátku zabývali rybolovem a obchodováním na moři. Region byl úplně samostatný až do roku 1532. Dodnes vlastně místní hledí na Francii jako na cizí stát. Místní keltská hudba, poezie nebo tanec můžeme shlédnout na mnoha festivalech, které jsou brány velmi vážně ne pouze jako divadlo pro turisty. Nejznámější festival probíhá v srpnu tzv Všekeltský festival v Lorientu. Většinu turistů ovšem do těchto končin láká bretaňské pobřeží s členitými útesy, skalními útvary, překrásnými ostrovy a bílým pískem na plážích. Patří mezi nejpopulárnější ve Francii.

5. Centre

Leží na severním toku řeky Loiry s hlavním městem Orléans. V regionu se nachází mnoho zámků. Nejznámější je zámek Château de Chamerolles s překrásnou renesanční zahradou asi přibližně 30 km severovýchodně od města Orléans.

6., 7. Dolní a Horní Normandie

Zdejší kraj hojně oplývá zemědělstvím, kde hlavními produkty bývají proslulé francouzské sýry. V místních přímořských restauracích můžete taky nalézt mnoho jídel z darů moře. Hlavní město Dolní Normandie Caen bylo v roce 1944 zcela zdevastováno.

Horní Normandie leží vpravo od Dolní Normandie a hlavním městem jeRouen. Přístavy jako Le Havre, Dieppe a Rouen hrály důležitou roli při osídlování Kanady.

Po celé Normandii se nachází mnoho historických památek. Na ostrově Mont Sst-Michel můžete nalézt merville což je gotický komplex budov. Navštívit můžete i kláštery v Jumiéges, Caen, katedrály v Bayeux a Coutances. Za návštěvu stojí i hrad Richarda Lví srdce jenž se tyčí nad Seinou v Les Andelys, Monetova zahrada v Giverny nebo krásná kolekce obrazů Dufyho, Boudina a impresionistů v Le Havre. Ve vnitrozemí u silnic lze občas vidět nádherná a několikset let stará hrázděná sídla.

V Normandii proběhlo za druhé světové války vylodění spojeneckých vojsk (Den D) na proslulých plážích Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Dnes se po celé Normandii nachází skorkoro v každém městečku na pobřeží válečné muzeum. Což samo o sobě stojí za návštěvu. Během celého roku po celém pobřeží probíhají turistické prohlídky

8. Franche-Comté

Myslíme, že hlavním městem regionu je Besançon. Turisty sem může přilákat unikátní krajina, mnoho a mnoho čtverečních kilometrů lesů, jezer a pastvin. Ideální pro cyklistiku, protože autem se v regionu jezdí jenom stěží. Vesnice jako např. Baume-Les-Messieurs nebo Château Chalon, patří mezi nejkrásnější ve Francii. Nachází se zde národní park Parc Régional du Haut-Jura, což je vpodstatě rozsáhlé pohoří. Pohoří Jura je pro svoji výšku, množství sněhu a nepříliš velkou strmost svahů ideálním místem pro běh na lyžích. Nachází se zde stovky kilometrů běžeckých tratí a popravdě je pohoří nejoblíbenějším střediskem ve Francii.

9. Île-de-France

Je největší francouzskou aglomarací. Nachází se zde 7 departementů s hlavním městem Paříž. Snad každý zná alespoň jednu významnou památku této evropské metropole. Krásy i zvláštnostnosti města lze poznávat snad na tisíce způsobů. Začít můžeme třeba od Invalidovny a skončit přeletem ve vrtulníku nad městem. Pokud pojedete do tohoto regionu určitě se neomezte pouze na hlavní město. Okolí Paříže má taky svůj půvab a krásy. Namátkou uvedeme zámek Vaux le Vicomte, zámek Versailleszámek Musée vivant du Cheval et du Poney anebo pro příklad něco z úplně jiného soudku Disneyland Paris, který je oblíbený zvláště u dětí. Možností je opravdu hodně stačí pouze na každém z nás co chce zažít a vidět. Stačí si pouze vybrat a správně naplánovat pobyt.

10. Korsika

Tento hojně turisty navštěvovaný region Francie leží ve středozemním moři. Ostrov Korsika se může chlubit kouzelnými zátokami s bělostným jemným pískem a průzračnou vodou, křišťálovými horskými bystřinami, mnoha lesy a nádhernými žulovými útesy. Krátkodobá Francouzská vláda měla na Korsiku jen omezený vliv. Na ostrově lze nalézt mnoho rysů sousední Itálie. Hlavní město Bastia se dochovalo neporušené prakticky dodnes a tvoří hlavní sídlo Janovanů. Korsiku můžeme rozdělit na dvě oblasti sever a jih. Na ostrově se nachází mnoho historických památek např Propriano, Sarténe, Porto-Vecchio, římské vykopávky v Alérii, oblast Alta Rocca s hojností historických vesnic. Nejslavnějším místem je organizací UNESCO vyhlášená světová kulturní památka Filitosa s nejzachovalejšími menhiry rozsetými okoli třitisíce let starých rozvalin opevnění. Pokud Vás omrzí povalování na plážích u moře můžete ve vnitrozemí provozovat náročné horské túry. Stačí se vydat na dálkovou trasu GR20. Stezka prochází po celém ostrovním hřebenu přes vrcholy Monted´Oro, Monte Renoso až k Monte Incudine. Na Korsice můžete provozovat mnoho turistických radovánek od potápění, jachtingu, prohlížení památek, bouřlivého nočního života, posedávání v kavárnách a tavernách na pobřeží i ve vnitrozemí až po těžkou horskou turistiku.

11. Pays de la Loire

Zvaný též Údolí řeky Loiry. Kraj Pys de la Loire s hlavním městem Nantes se pyšní vynikajícími sýry a loirskými víny. Centrální oblast regionu je taky nazýváná jako "srdce Francie". V oblasti se nachází plno zámků mezi nejznámější patří například zámek Chenonceau, zámek Azay-le-Rideau, zámek v Gien, Cheverny, Chambord a mnoho dalších. Prohlídky zámků si můžete zpestřit procházkami v zahradách ve Villandry, jsou kousek odTours. Dále určitě stojí za návštěvu románské opatství St-Bonoît-sur-Loire nebo není špatné navštívit města jako je třeba Tours a Angers. Jedná se o jeden z hlavních francouzských turistických regionů.

12. Languedoc-Roussillon

V regionu kdysi převládala okcitánština neboli langue d´oc (jazyk oc), což jižní keltsko-římský výraz pro ano. Hlavním městem regione je Montpellier. Hlavním kulturním střediskem oblasti ovšem není hlavní město, aleToulouseLanguedoc-Roussillon je kraj plný hlubokých údolí, prudkých roklí, pobřežních plání a suchých, kamenitých, vinnou révou porostlými kopci. Táhne se až ke hranicím se Španělskem a se severozápadní Itálií. Nachází se zde taky docela dost římských památek. Hlavně ve městě Nîmes. Za zmínku a návštěvu stojí i středověká města Cordes a Carcassone. Region je docela chudý oproti bohatému severu.

13. Limousine

Hlavní město regionu se jmenuje Limoges. Na severu můžeme najít o něco zelenější a vlhčí krajinu, zatímco na jihu je krajina sušší. Krajina na severu je kopcovitá, plná lesů, tvořených převážně buky, ořechy a jehličnany. Celá oblast je převážně docela neúrodná. Jsou zde ideální podmínky pro chov skotu. Region se táhne až po údolí řeky Dordogne a zahrnuje i Brive a Tulle. Najdeme zde horskou trať spojující Limoges a Ussel. I když je tato část regionu docela odlehlá a řídce osídlená, můžeme zde nalézt slušné množství hotelů, ubytoven a kempů.

14. Lotrinsko

hlavním městem regionu je Metz. Region má za sebou velmi bouřlivou historii převážně vždy spojenou s válkou už od dob Karla Velikého. Region hrál od nepaměti hlavní roli při invazích němců. V Lotrinsku se i narodila Johanka z Arku (Jeanne d´Arc), ve vesničce Domrémy-la-Pucelle při řece Meuse, která úplně změnila běh dějin francie. Město Verdun se stalo svědkem v letech 1916 až 1918 nejtěžších bitev všech dob. Zemřelo zde na 750 000 lidí a dodnes je bitevní pole národním poutním místem. Lotrinsko nepatří mezi nejhezčí regiony Francie. Na jihu lze nalézt zemědělství a na sever od hlavního města regionu zase těžký průmysl.

15. Midi-Pyrénées

Na jihu regionu se nachází nejvyžší hory Pyrenejí. Je zde mnoho jezer, horských bystřin, lesů, hor ale i ledovcová polokruhová údolí Gavarnie, Troumouse. Velmi dobrou spojnicí mezi údolími je turistická cesta GR10. Na severu zase najdeme údolí řeky Garonne. Celá oblast je poměrně chudá na architektonické zajímavosti, ale zato velmi bohatá na přírodní krásy hor a lesů. Jsou zde ideální podmínky pro lyžování a kempování. Hlavní město regionu se jmenuje Toulouse.

16. Nord-Pas-de-Calais

Region leží na severu Francie s hlavním městem regionu Lille, které představuje symbol francouzského průmyslu a dělnického hnutí. Mezi zajímavosti regionu patří například průmyslová památková rezervace uhelných revírů v okolí Douai. Mezi nejznámější přístavy patří Dankerque aCalais, což můžou být dobré spojovací body pro pouť do Anglie. V Dankerque můžeme projíždět lodí po okolních ostrůvcích anebo pokud máme chuť na historii a umění stačí navštívit některé místní muzeum.

17. Auvergne

Je divoký kraj plný vyhaslých sopek, lesů, pastvin a hor. V zimě zde najdete mnoho sněhu. V celé oblasti se nachází mnoho turistických cest Auvergne patří k nejchudřím regionům Francie. V horách pramení řeka Dordogne a Loira. Z tohoto kraje pochází pět vyhlášených sýrů. Čtyři jsou vyráběné z kravského mléka – St-Nectaire, Cental, Fourme d´Ambert a Bleu d´Auvergne. Pátý sýr Roquefort místní farmáři vyrábějí pro změnu z ovčího mléka a můžeme ho nazvat, pro jeho výbornou chuť, nekorunovaným králem sýrů. Hlavní město regionu Clermont-Ferrand může nabídnout turistům velmi zajímavé historické centrum plné domů z černého vulkanického kamene. Lidé se ještě dodnes řídí tradičním poklidnům způsobem života. Region nepatří k zrovna hojně navštěvovaným turisty.

18. Pikardie

Region se nachází na severovýchodě Francie. Nejvýznamnější zajímavostí hlavního města Amiens můžeme právoplatně označit místní katedrály a středověkou čtvrť St-Leu města. Do regionu Vás může přilákat ptačí rezervace Marquenterre a středověký hrad Coucy-le-Château. Region má i mnoho přístavů na břehu kanálu La Manche. Specialitou regionu jsou zeleninové polévky a tzv. flamique à porions což je česnekové suflé.

19. Poitou-Charentes

Provincie je tvořena nepřehlednými lány obilí a lunečnic, kde v létě můžete pozorovat desítky kombajnů sklízejících úrodu. Hlavním městem regionu jePoitiers, které stojí na vrcholku kopce mezi dvěma řekami. Doporučujeme určitě navštívit ostrovy u pobřeží atlantského oceánu, město La Rochelle, ze kterého se dostanete lodí k pevnosti Boyard nebo město Rochefort. Místní specialitou jsou ústřice, které jsou mimochodem velmi dobré a ryby z oceánu na mnoho způsobů.

20. Provensálsko-Alpy-Azurové-pobřeží (Provence-Alpes-Côte d´Azur)

Tento region patří mezi nejatraktivnější regiony Francie. Už z samého názvu regionu můžeme odvodit co všechno v něm můžeme nalézt - Alpy s mnoha lyžařskými středisky a nejvyžší horou střední a západní evropy Mont Blanc, Azurové pobřeží středozemního moře, mnoho přírodních rezervací, pobřežních riviér, ostrovů u pobřeží a významných měst. Hlavním městem regionu je už z dob Římanů Marseille. V regionu leží i jeden z nejmenších státečků světa Monako. Mezi nejznámější města patří i proslulé St-Tropez,LyonCannesNiceGrenobleValence a Montélimar.

22. Champagne-Ardenne

Název regionu pochází z historické krajiny Champagne a podle hor Ardenne. Oblast je poměrně málo zalidněný. Hlavní město regionu se jmenuje Châlons-en-Champagne, i když nepatří mezi největší města oblasti. Na jih celé oblasti Vás může přilákát tamní maisons - vinice a víno samotné. Za návštěvu stojí města Epernay, Reims (Remeš), Troyes, Charleville-Mézieres, Saint-Dizier, a nakonec i Chaumont. Nejzajímavější pro turisty můžeme ovšem shledat hory Ardenne s přírodními krásy a lesy.

 

 

 
 

 

Portrét